Commando Supercross-2017 - RESULTS
Uva Kudaoya Circuit | 2017-07-15 TO 2017-07-16
Print this page
Timings
Scores
Search Drivers & Riders
search
GroupSL A Modified cars upto and including 1050cc Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Ajith Keerthi Autobacs Mini 1028 01:14:883
2
Michael Wijesuriya Toyota Vitz 1050 01:16:343
3
Vidush Peiris Toyota Vitz 1050 01:19:204
4
Sapna Weerasekara Nissan March 1050 01:19:217
5
Faham Nauman Toyota Vitz 1050 01:21:169
6
Neel Weerasinghe Autobacs Mini 1050 01:23:440
GroupSL E cars NISSAN MARCH 1000CC Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Devin Serasinghe Nissan March 1000 01:20:172
2
Sapna Weerasekara Nissan March 1000 01:21:871
3
S A Lakshika Nissan March 1000 01:23:517
4
Mihan Peiris Nissan March 1000 01:23:664
5
Binara Panduwawela Nissan March 1000 01:25:207
6
Nilupa Palliyaguru Nissan March 1000 01:25:718
GroupSL GT Cars Up to 3500 CC Race 1 Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Ushan Perera Mitsubishi EVO 9 RS 2000 01:07:269
2
Kushan Peiris Mitsubishi EVO 2000 01:07:746
3
Pasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 01:07:803
4
Ashan Silva Mitsubishi EVO 2000 01:07:887
5
Ishraq Wahab Subaru Impreza WRX 2000 01:08:936
6
Kaushal Samarasinghe Mitsubishi EVO 9 2000 01:09:258
7
Nishan Wasalathanthri Mitsubishi EVO 2000 01:10:502
8
Sasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 01:10:777
9
Kapila Jayasundara Mitsubishi EVO 2000 01:11:209
10
Royce Fernando Mitsubishi EVO 2000 01:11:368
11
Kamal Prasanna Mitsubishi EVO 2000 01:13:545
GroupSL H Cars upto 1618CC Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Kushan Peiris Honda Civic 1600 01:12:350
2
Chamodh Perera Honda EG 6 1600 01:13:477
3
Upulwan Serasinghe Honda V-TEC 1600 01:14:079
4
Zaakir Wahab Honda Civic 1600 01:14:098
5
Linusha Perera Honda EG 6 1600 01:14:338
6
Glenn Jayasekara Honda Civic SiR 1600 01:14:417
7
Faham Nauman Honda Civic 1600 01:14:834
GroupSL H Subaru Legacy 2000CC Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Malika kuruwitarachi Subaru Legacy 2000 01:11:928
2
Malinda Gunasekara Subaru Legacy 2000 01:13:390
3
Dhanuka Weerakoon Subaru Legacy 2000 01:16:222
4
Naween Halwathura Subaru Legacy 2000 01:17:607
5
Buddhika Ruklantha Subaru Legacy 2000 01:18:085
6
Manoj Silva Subaru Legacy 2000 01:19:873
7
Prabaji Bandara Subaru Legacy 2000 01:20:468
GroupSL N Ford Laser Mazda 1500CC Finished
Pos Driver Model Engine Timings
1
Randika Niroshan Mazda Familia 1500 01:15:440
2
Tharindu Dharmarathna Mazda 1500 01:16:310
3
Upulwan Serasinghe Ford Laser 1500 01:16:491
4
Lakith Jinadasa Ford Laser 1500 01:17:089
5
Kawindra Senevirathne Ford Laser 1500 01:17:239
6
Nishantha Senadeera Ford Laser 1500 01:17:967
7
Mahesh Kodagoda Mazda 1500 01:18:118
8
Anuradha Amarasinghe Ford Laser 1500 01:19:042
9
K A Amila Kalugampitiya Ford Laser 1500 01:19:282
10
Janaka Palliyaguru Ford Laser 1500 01:19:963
11
Thilina Hewage Ford Laser 1500 01:23:476
12
Minura Pinidiya Mazda 323 1500 01:25:471
13
Sanjaya Weerabahu Ford Laser 1500 01:28:582
GroupSL N Standard cars FordLaser Mazda 1300CC
Pos Driver Model Engine Timings
1
Kushan Peiris Mazda 1300 01:14:822
2
Devin Serasinghe Mazda 1300 01:17:887
3
Upulwan Serasinghe Ford Laser 1300 01:18:152
4
Nishantha Senadeera Ford Laser 1300 01:18:207
5
Induwara Senadeera Ford Laser 1300 01:20:076
GroupT J Diesel Turbo upto 5500CC LIVE
Pos Driver Model Engine Timings
1
Buddhika Ruklantha Mitsubishi 2800 01:20:743
2
W Priyantha Mitsubishi Pajero 2800 01:20:805
3
Manjula Wijesinghe Mitsubishi 3000 01:22:858
4
Cassim Wahab Ssang Yong -Koreando 1998 01:25:445
GroupJ Motor Cycles upto 50CC Over 7 Under 10 Years
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Minuka Rathnayake Yamaha PW 50 10
2
Rivinu Rathnayake Yamaha PW 50 8
3
Esela Madanayake Yamaha PW 50 6
4
Rasindhu Sudasinghe Yamaha PW 50 0
5
Kavish Mihiran Yamaha PW 50 0
6
Irosh Sumanasekara Yamaha PW 50 0
7
Dinsara Amaranath Yamaha PW 50 0
GroupJ MX Motorcycles Over 65CC upto 85CC 2T and upto 150CC 4T under 13 years
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Demitha Jayawardena KTM 85 10
2
Gagana Fernando Husquvarna 85 8
3
Tharuka Rumesh De Silva Honda CRF 150 6
4
Stephan Fernando KTM 85 0
5
Rashmi Karunarathne Kawasaki KX 65 0
6
P H Pathum Rashmika Kawasaki KX 65 0
7
Vinuda Dewanaka Honda CR 85 0
8
Nisala Malinda Jayasundara KTM 85 0
GroupJ MX Motorcycles Over 65CC upto 85CC 2T and upto 150CC 4T under 16 years
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Vinuska Silva Honda CRF 150 10
2
Bhanuka Rathnayaka Kawasaki KX 85 8
3
Tharuka Rumesh De Silva Honda CRF 150 6
4
Stephan Fernando KTM 85 0
5
S M Abishek Yamaha YZ 85 0
6
Gagana Fernando Hasqurarna TC 85 0
7
Sadhish Thrivanasha Silva Honda CRF 150 0
8
Kanishka Dissanayaka Yamaha YZ 85 0
9
D M D Kalhara KTM SX 85 0
10
Demitha Jayawardena KTM SX 85 0
11
Nisala Malinda Jayasundara KTM 85 0
GroupM STD MOD Motor cycles over 175CC upto 250CC 4T and over 100CC upto 125CC 2T Race 1
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Evon Biyagee Gurusinghe Yamaha WRF 250 10
2
Lahiru Jeewantha Yamaha WRF 250 8
3
Madura Peiris Yamaha WR 250 6
4
N A D M C Weerasinghe Yamaha WRF 250 0
5
Dushan Perera Yamaha WR 250 0
6
Shanuka Jayana Sandaruwan Honda CRF X 250 0
7
R M Safras Yamaha WRF 250 0
8
Sampath Athapaththu Yamaha WRF 250 0
9
H R K C Aravinda Yamaha WRF 250 0
10
G A Nishantha Hasqurarna 250 0
11
Isuru Maduranga Honda CRFX 250 0
12
Pradeep Karunarathne Honda CRFX 250 0
13
Nayan Chathuranga Honda CRFX 250 0
GroupM STD MOD Motor cycles over 175CC upto 250CC 4T and over 100CC upto 125CC 2T Race 2
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Evon Biyagee Gurusinghe Yamaha WRF 250 10
2
Shanuka Jayana Sandaruwan Honda CRF X 250 8
3
Lahiru Jeewantha Yamaha WRF 250 6
4
N A D M C Weerasinghe Yamaha WRF 250 0
5
Dushan Perera Yamaha WRF 250 0
6
R M Safras Yamaha WRF 250 0
7
Madura Peiris Yamaha WR 250 0
8
Sampath Athapaththu Yamaha WRF 250 0
9
H R K C Aravinda Yamaha WRF 250 0
10
G A Nishantha Hasqurarna 250 0
11
Isuru Maduranga Honda CRFX 250 0
12
Pradeep Karunarathne Honda CRFX 250 0
13
Nayan Chathuranga Honda CRFX 250 0
GroupM STD MOD upto 125cc 2T
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
M N Perera KTM 125 10
2
Ashen Shehara KTM 125 8
3
H G Amal Suzuki 125 6
4
Nihal Wijeratne KTM 125 0
5
Chathuranga Gunarathne Kawasaki KDX 125 0
6
Suneth S Bandara KTM 125 0
7
Nimal Puspakumara Kawasaki KDX 125 0
8
Nilanka Mawella Hasquvarna 125 0
9
Kasun Vimukthi Kawasaki KDX 125 0
10
Ruwan Priyadarshana Kawasaki KDX 125 0
11
Nimudu Lakmal Kawasaki KDX 125 0
12
Dilshan Thumbavila Hasquvarna 125 0
13
R Gayan Wijerathna Hasquvarna 125 0
14
A M A S Abesinghe Kawasaki KDX 125 0
15
Tharanga Kawasaki KDX 125 0
16
Kapila Susantha Kawasaki KDX 125 0
17
Pradeep Karunarathne Kawasaki KDX 125 0
18
Hashen Geewen KTM 125 0
19
Ranjith Samaraweera Kawasaki KDX 125 0
20
Sandeepa Abeyratne Kawasaki KDX 125 0
21
Dammika Senarathna Kawasaki KDX 125 0
22
Amila Sandaruwan Kawasaki KDX 125 0
23
Saman Muthukumara Kawasaki KDX 125 0
24
Darren Gomez Gilera R 125 0
25
Dinesh Prematilaka Kawasaki KDX 125 0
26
Kasun Weerasinghe Kawasaki KDX 125 0
27
Kasun Wijesekara Hasquvarna 125 0
28
Saminda Sadun KTM 125 0
29
R A M C Bandara Kawasaki KDX 125 0
GroupMX over 175CC upto 250CC 4T and over100CC upto 125CC 2T Race 1
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Ishan Dasanayake TVS RTR 250 10
2
Buddika Silva Honda CRF 250 8
3
Evon Biyagee Gurusinghe Yamaha YZF 250 6
4
Jin Liyanage Yamaha YZF 250 0
5
Shanuka Jayana Sandaruwan Honda CRF R 250 0
6
Madura Peiris Yamaha WR 250 0
7
Gayan Sandaruwan Honda CRF R 250 0
8
Binula Kithalagama Honda CRF 250 0
9
Mithun Sigera Yamaha YZF 250 0
10
Hashan Chamika Yamaha YZF 250 0
11
Indika Basnayake Kawasaki KXF 250 0
12
Jacques Gunawardena TVS RTR 250 0
GroupMX over 175CC upto 250CC 4T and over100CC upto 125CC 2T Race 2
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Ishan Dasanayake TVS RTR 250 10
2
Evon Biyagee Gurusinghe Yamaha YZF 250 8
3
Gayan Sandaruwan Honda CRF R 250 6
4
Jin Liyanage Yamaha YZF 250 0
5
Shanuka Jayana Sandaruwan Honda CRF R 250 0
6
Madura Peiris Yamaha WR 250 0
7
Binula Kithalagama Honda CRF 250 0
8
Mithun Sigera Yamaha YZF 250 0
9
Buddika Silva Honda CRF 250 0
10
Hashan Chamika Yamaha YZF 250 0
11
Indika Basnayake Kawasaki KXF 250 0
12
Jacques Gunawardena TVS RTR 250 0
GroupMX Racing Racing Motorcross Bikes Over 100CC upto 125CC 2T
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Buddika Silva Yamaha YZ 125 10
2
Ishan Dasanayake Yamaha YZ 125 8
3
Lahiru Jeewantha Yamaha YZ 125 6
4
Milton Jothipala Yamaha YZ 125 0
5
Shantha Gayan Yamaha YZ 125 0
6
Janak Puspakumara Yamaha YZ 125 0
7
Pasindu Madushan Liyanage Honda CR 125 0
8
Mithun Sigera Yamaha YZ 125 0
9
H G Amal Suzuki RA 125 0
10
Susantha Sandaruwan Yamaha YZ 125 0
11
Indika Basnayake Yamaha YZ 125 0
12
Ranjith Samaraweera Yamaha YZ 125 0
13
Nihal Wijeratne Yamaha YZ 125 0
14
Saminda Sadun Yamaha YZ 125 0
15
Nilanka Mawella Yamaha YZ 125 0
16
Jayampathi Dissanayaka Yamaha YZ 125 0
17
Namal Kumara Yamaha YZ 125 0
18
D M D Kalhara KTM 125 0
19
K J P Kumara Kawasaki KX 125 0
GroupSL A Modified cars upto and including 1050cc
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Ajith Keerthi Autobacs Mini 1028 10
2
Michael Wijesuriya Toyota Vitz 1050 8
3
Sapna Weerasekara Nissan March 1050 6
4
Faham Nauman Toyota Vitz 1050 0
5
Vidush Peiris Toyota Vitz 1050 0
6
Sachith Pathirana Nissan March 1050 0
7
Dilan Perera Austin Mini 1050 0
8
Neel Weerasinghe Autobacs Mini 1050 0
GroupSL E cars Mini 1275CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Duminda Jayasinghe Austin Mini 1275 10
2
Neel Weerasinghe Austin Mini 1275 8
3
Chanaka Rathnayaka Austin Mini 1275 6
4
Dulan Matheesha Austin Mini 1275 0
5
Saman Kumara Austin Mini 1275 0
6
Sadaru Weerasinghe Austin Mini 1275 0
7
Cedric Perera Mini Cooper 1275 0
8
Kushan Perera Austin Mini 1275 0
GroupSL E cars NISSAN MARCH 1000CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Devin Serasinghe Nissan March 1000 10
2
Sapna Weerasekara Nissan March 1000 8
3
S A Lakshika Nissan March 1000 6
4
Nilupa Palliyaguru Nissan March 1000 5
5
Mihan Peiris Nissan March 1000 4
6
Binara Panduwawela Nissan March 1000 3
7
Naween Halwathura Nissan March 1000 0
GroupSL GT Cars Up to 3500 CC Race 1
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Kushan Peiris Mitsubishi EVO 2000 10
2
Ashan Silva Mitsubishi EVO 2000 8
3
Ushan Perera Mitsubishi EVO 9 RS 2000 6
4
Pasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 5
5
Ishraq Wahab Subaru Impreza WRX 2000 4
6
Nishan Wasalathanthri Mitsubishi EVO 2000 3
7
Royce Fernando Mitsubishi EVO 2000 2
8
Kaushal Samarasinghe Mitsubishi EVO 9 2000 0
9
Sasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 0
10
Kamal Prasanna Mitsubishi EVO 2000 0
11
Dinesh Jayawardana Mitsubishi EVO 2000 0
12
Kapila Jayasundara Mitsubishi EVO 2000 0
13
Tyronne Hendovithorone Mitsubishi EVO IX 2000 0
GroupSL GT Cars Up to 3500 CC Race 2
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Kushan Peiris Mitsubishi EVO 2000 10
2
Nishan Wasalathanthri Mitsubishi EVO 2000 8
3
Kamal Prasanna Mitsubishi EVO 2000 6
4
Ushan Perera Mitsubishi EVO 9 RS 2000 5
5
Kaushal Samarasinghe Mitsubishi EVO 9 2000 0
6
Sasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 0
7
Ishraq Wahab Subaru Impreza WRX 2000 0
8
Royce Fernando Mitsubishi EVO 2000 0
9
Dinesh Jayawardana Mitsubishi EVO 2000 0
10
Pasindu Peiris Mitsubishi EVO IX 2000 0
11
Ashan Silva Mitsubishi EVO 2000 0
12
Kapila Jayasundara Mitsubishi EVO 2000 0
13
Tyronne Hendovithorone Mitsubishi EVO IX 2000 0
GroupSL H Cars upto 1618CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Zaakir Wahab Honda Civic 1600 10
2
Upulwan Serasinghe Honda V-TEC 1600 8
3
Chamodh Perera Honda EG 6 1600 6
4
Kushan Peiris Honda Civic 1600 5
5
Sachith Pathirana Honda Civic 1600 0
6
Shehara Jayawardana Honda Civic 1618 0
7
Glenn Jayasekara Honda Civic SiR 1600 0
8
Faham Nauman Honda Civic 1600 0
9
Linusha Perera Honda EG 6 1600 0
GroupSL H Subaru Legacy 2000CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Malika kuruwitarachi Subaru Legacy 2000 10
2
Malinda Gunasekara Subaru Legacy 2000 8
3
Dhanuka Weerakoon Subaru Legacy 2000 6
4
Buddhika Ruklantha Subaru Legacy 2000 0
5
Naween Halwathura Subaru Legacy 2000 0
6
Manoj Silva Subaru Legacy 2000 0
7
Prabaji Bandara Subaru Legacy 2000 0
GroupSL N Ford Laser Mazda 1300CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Kushan Peiris Mazda 1300 10
2
Devin Serasinghe Mazda 1300 8
3
Upulwan Serasinghe Ford Laser 1300 6
4
Nishantha Senadeera Ford Laser 1300 5
5
Kawindra Senevirathne Ford Laser 1300 0
6
Prasanna De Alwis Ford Laser 1300 0
7
Romesh Gunawardena Ford Laser 1300 0
8
Induwara Senadeera Ford Laser 1300 0
GroupSL N Ford Laser Mazda 1500CC
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Randika Niroshan Mazda Familia 1500 10
2
Upulwan Serasinghe Ford Laser 1500 8
3
Tharindu Dharmarathna Mazda 1500 6
4
Kawindra Senevirathne Ford Laser 1500 5
5
Lakith Jinadasa Ford Laser 1500 4
6
Anuradha Amarasinghe Ford Laser 1500 3
7
Mahesh Kodagoda Mazda 1500 2
8
K A Amila Kalugampitiya Ford Laser 1500 1
9
Minura Pinidiya Mazda 323 1500 0
10
Thilina Hewage Ford Laser 1500 0
11
Anton Shenal Mazda Familia 1500 0
12
Sanjaya Weerabahu Ford Laser 1500 0
13
Ishan Tharaka Maddugoda Ford Laser 1500 0
14
Nishantha Senadeera Ford Laser 1500 0
15
Janaka Palliyaguru Ford Laser 1500 0
GroupSM Super Motard including 250CC upto 750CC 4T and including 125CC upto 500CC 2T Mono Twin Cylinder Race 1
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Deshan Solanki Kawasaki KXF 250 10
2
Udika Srimal Malavige Demark DTM 250 8
3
Imal Manchanayaka Honda CRF 250 6
4
Niranjan Adikari KTM 450 0
5
Chaminda de Silva Honda CRF 250 0
6
Buddika Dinesh Demak DTM 250 0
7
Chinthaka Lakmal Kawasaki KX 250 0
8
Asanka Udaya Suzuki RMZ 250 0
9
Sri Gehan Yamaha YZF 250 0
10
Ananda Sampath Weerasinghe Honda CRF 450 0
11
Sadeep Amarasooriya Honda CRF 250 0
12
Sachira Rajakaruna Yamaha YZF 250 0
13
Sumesh Aruldass Yamaha YZF 250 0
14
Pradeep Oshen Honda CRF 450 0
15
Manoj Rathnayaka Yamaha YZF 250 0
GroupSM Super Motard including 250CC upto 750CC 4T and including 125CC upto 500CC 2T Mono Twin Cylinder Race 2
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Imal Manchanayaka Honda CRF 250 10
2
Deshan Solanki Kawasaki KXF 250 8
3
Udika Srimal Malavige Demark DTM 250 6
4
Niranjan Adikari KTM 450 0
5
Chaminda de Silva Honda CRF 250 0
6
Buddika Dinesh Demak DTM 250 0
7
Chinthaka Lakmal Kawasaki KX 250 0
8
Asanka Udaya Suzuki RMZ 250 0
9
Sri Gehan Yamaha YZF 250 0
10
Ananda Sampath Weerasinghe Honda CRF 450 0
11
Sadeep Amarasooriya Honda CRF 250 0
12
Sachira Rajakaruna Yamaha YZF 250 0
13
Sumesh Aruldass Yamaha YZF 250 0
14
Pradeep Oshen Honda CRF 450 0
15
Manoj Rathnayaka Yamaha YZF 250 0
GroupSM Supermoto Open 125 to 500 cc 2T 250 Upto 750 CC 4T Race 1
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Deshan Solanki 10
2
Udika Srimal Malavige 8
3
Chaminda de Silva 6
4
Manoj Rathnayaka 5
5
Sadeep Amarasooriya 4
6
Sri Gehan 3
7
Imal Manchanayaka 0
GroupSM Supermoto Open 125 to 500 cc 2T 250 Upto 750 CC 4T Race 2
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Imal Manchanayaka 10
2
Deshan Solanki 8
3
Udika Srimal Malavige 6
4
Chaminda de Silva 5
5
Sri Gehan 4
6
Sadeep Amarasooriya 3
7
Manoj Rathnayaka 2
GroupT J Diesel Turbo upto 5500CC
 -   LIVE
Pos Driver Model Engine Points
1
Cassim Wahab Ssang Yong -Koreando 1998 0
2
W Priyantha Mitsubishi Pajero 2800 0
3
Manjula Wijesinghe Mitsubishi 3000 0
4
Lt Col Randi Jayasinghe Toyota Land Cruiser 3500 0
5
W R W M S R M B Weerakoon Toyota Hilux 106 2770 0
6
Buddhika Ruklantha Mitsubishi 2800 0
GroupT.J Open for Petrol and Diesel Vehicles
 - Finished
Pos Driver Model Engine Points
1
Ishraq Wahab Mitsubishi Pajero EVO 3500 10
2
Kaushal Samarasinghe Suzuki Vitara 2000 8
3
Buddhika Ruklantha Mitsubishi 2800 6
4
Duminda Jayasinghe Toyota Land Cruiser 3900 0
5
Cassim Wahab Ssang Yong -Koreando 1998 0
6
W Priyantha Mitsubishi Pajero 2800 0
7
Manjula Wijesinghe Mitsubishi 3000 0
8
Lt Col Randi Jayasinghe Toyota Land Cruiser 3500 0
9
W R W M S R M B Weerakoon Toyota Hilux 106 2770 0